صادرات به تاجیکستان

صادرات به تاجیکستان

کشور تاجیکستان بیش از 9 میلیون جمعیت دارد و بیش از 140 هزار مترمربع وسعت دارد. از سال 1991 از جماهیر شوروی جدا شده و استقلال یافته است. تاجیکستان یکی از سه کشور فارسی زبان در کنار ایران و افغانستان است. مذهب عمده جمعیت این کشور اسلام می باشد.

صادرات به تاجیکستان یکی از اهداف صادراتی جذاب برای بسیاری از کشورها از جمله ایران است و میزان واردات کلی این کشور حدود 3301 هزار دلار میباشد. صادرات ایران درسال 2011  به کشور تاجیکستان حدود 56 میلیون دلار بوده است.

عمده شرکای صادراتی تاجیکستان کشورهای نروژ، روسیه، ترکیه، آلمان، ایتالیا، چک و نیز شرکای وارداتی این کشور روسیه، چین، ترکیه، قزاقستان و آمریکا هستند.

کالاهای عمده صادراتی که تاجیکستان به جهان صادر می کند شامل آلومینیوم، انرژی برق، میوه، پنبه، روغن گیاهی و منسوجات می باشد و کالاهای عمده جهان برای صادرات به این کشور شامل انرژی برق، فرآورده های نفتی، اکسید آلومینیوم، ماشین آلات، تجهیزات و نیز مواد غذایی می باشد. کشور تاجیکستان عضو WTO ، جامعه شورای مشترک المنافع، صندوق بین المللی پول، سازمان ملل متحد، اکو، یونسکو، کنفرانس اسلامی، بانک توسعه اسلامی، سازمان همکاری های شانگهای و بانک توسعه آسیا می باشد. پایتخت این کشور دوشنبه و شهرهای مهم آن خجند، قرقاق تپه، کولاب، دنغره و خاروق است.

 

صادرات ایران به تاجیکستان

 از جمله مهمترین کالاهای صادراتی ایران به تاجیکستان شیرینی، رنگ ها و ورنی ها، پلیمرها، پسته، سیمان پورتلند، اکسید آلومینیوم، کورندم مصنوعی، انواع صفحه ها و ورق ها، پلیمرها اتیلین، داروها، تخم پرندگان، بیسکوئیت، ورق های شیشه ریختگی یا تخت شده است.

کالاهای که ایران به تاجیکستان صادر می کند، متنوع بوده و شامل مواد و مصالح ساختمانی، مواد شیمیایی، الیاف و منسوجات و پوشاک، مواد خوراکی، فرآورده های نفتی و نیز تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و بسیاری کالاهی دیگر می شود. در سال 92، حدودا 248 میلیون دلار کالا از ایران به تاجیکستان صادر شده است و در کل حجم مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در این سال نسبت به سال گذشته با کاهش 5 درصدی مواجه بوده است. کالاهای صادراتی به این کشور از جمله مصالح ساختمانی شامل سیمان، کاشی و سرامیک و آجر از نظر وزنی بیشترین سهم را در این سال دارا بودند و نیز از لحاظ ارزش کالاها مواد خوراکی شامل انواع میوه ها، خشکبار، چای و غیره، محصولات از آهن و فولاد، مصالح ساختمانی و فرآورده های شیمیایی مهمترین اقلام صادراتی ایران به تاجیکستان در سال 91 می باشند. 

استان خراسان رضوی در سالهای گذشته، 87 هزار و 835 تن کالا، معادل 79 میلیون و 768 هزار دلار به کشور تاجیکستان اقلام صادر کرده و عمده ترین این کالاهای صادراتی به این کشور شامل رنگ، ورنی، پوشش ساختمانی، انواع نان ، شیرینی و بیسکوئیت، کاشی و سرامیک، تخم مرغ، چای سیاه، لوله، چسب، انواع لباس، رب گوجه فرنگی، پودر شیرخشک صنعتی، مصنوعات مواد پلاستیکی، آسفالت و سیمان سفید پرتلند است.

چهارمین هدف صادراتی استان خراسان رضوی بعد ار افغانستان، ترکمنستان و عراق، کشور تاجیکستان است و این استان حدود 800 کیلومتر مرز مشترک با کشورهای افغانستان و ترکمنستان دارد و بیشترین سهم صادرات ایران به کشورهای آسیای میانه از این استان می باشد. صادرات خراسان رضوی امسال نسبت به سال 94، کاهش یافته و دلیل اصلی آن کاهش 47 درصدی صادرات از این استان به تاجیکستان بوده و احتمالاً مشکلات سیاسی باعث این روند شده است، اما با ادامه این روند پیش بینی می شود صادرات در سال 95، کاهش زیادی نسبت به سال گذشته داشته باشد. هر چند عضویت این در پیمان شانگهای نوید دنده بهبود صادرات به تاجیکستان می باشد.

 

مشکلات صادرات ایران به تاجیکستان

هزینه های سنگین حمل و نقل زمینی از ایران به تاجیکستان و ایجاد مزاحمت برخی کشورها سبب گران شدن صادرات کالا از ایران به دوشنبه می گردد و سرمایه گذاری ایرانی ها در بخش صنایع و تولید خدمات فنی و مهندسی به این کشور گزینه بهتری از صدور کالا است.

فعالیت در بخش خدمات فنی مهندسی از طریق ایران به تاجیکستان به ویژه در زمینه ساخت سد، تونل، جاده، ایجاد نیروگاه های کوچک جایگاه خود را در این کشور دارد، اما متاسفانه فعالان ایرانی به توانمندی خود واقف نشده اند و صادرات خدمات فنی مهندسی جایگاه لازم را ندارد و اگر در این زمینه فعالیت خود را شروع کنند مطمئنا پیشرفت خواهند کرد.

شرکت نگاه سبز افتخار دارد با بیش از 20 سال سابقه در صادرات کالا به کشورهای منطقه و دارا بودن دفاتر فعال در بیشتر این کشورها مانند تاجیکستان، روسیه و غیره در خدمت هم میهنان عزیز به منظور صادرات و واردات انواع کالا به این کشورها باشد. علاقه مندان به همکاری می توانند با دفتر مجموعه تماس حاصل کنند.

 

نظرات کاربران

 • امیری

  خیلی ممنون از راهنمایی شما من با واتس اپ شرکت تماس گرفتم و سوال هام رو در مورد صادرات به تاجیکستان پرسیدم

  یکشنبه 26 فروردین 1403
  • پاسخ مدیر به امیری

   با تشکر از پیغام شما، بله مجموعه نگاه سبز آمادگی همکاری و یا مشاوره در زمینه صادارات و واردات به کشرو تاجیکستان رو برای تمام کالاها داره

   یکشنبه 26 فروردین 1403
 • تاجیک

  شما شرکت ایرانی هستین؟!

  جمعه 1 دی 1402
  • پاسخ مدیر به تاجیک

   بله، دفتر مرکزی مجموعه در مشهد هست مجموعه ما افتخار داره با بیش از 20 سال تجربه در زمینه صادرات به کشورهای مختلف از جمله تاجیکستان در خدمت هم میهنان عزیز باشه

   شنبه 2 دی 1402
 • حمید

  مجموعه شما بیشتر چه کالاهایی صادرات داره به تاجیکستان؟! و اینکه شما کالاهای مارو هم صادر می کنید ایا؟!

  جمعه 24 آذر 1402
  • پاسخ مدیر به حمید

   با تشکر....مجموعه نگاه سبز انواع کالا ها رو به کشرو تاجیکستان صادر میکنه، و دارای شرکای تجاری فعال در این کشور می باشد، برای اطلاعات بیشتر در ایران می توانید با دفتر مرکزی تماس حاصل کنید

   شنبه 25 آذر 1402

نظر بدهید