بسته بندی و صادرات خرما(خرما پیارم(Piarom dates))

بسته بندی و صادرات خرما(خرما پیارم(Piarom dates))

خرما پیارم که به عنوان خرمای مریمی و یا شکلات خرما نیز شناخته می شود. دارای طعم و ظاهر منحصر به فرد بوده و جزء یکی از لوکس ترین و گرانترین انواع خرما به حساب می آید که منحصرا در حاجی آباد هرمزگان تولید می شود.

خرما پیارم در شهر حاجی آباد، شمالی ترین ناحیه استان هرمزگان، در جنوب ایران کشت می شود. شهرستان حاجی آباد در فاصله 100 کیلومتری شمال بندرعباس، مرکز استان هرمزگان واقع شده است و به واسطه تولید مرکبات بسیار معروف است.

لازم به ذکر است در استان هرمزگان 40 نوع خرما تولید می شود که بیشترین سطح زیر کشت این استان به انواع خرمای پیارم، مردار سنگ، زرد و المهتری اختصاص دارد. خرمای پیارم محصول اختصاصی نخلستانهای حاجی آباد است و منحصرا در این منطقه و به صورت کاملا ارگانیک تولید می شود و در فرایند تولید آن از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نشده است.

ویژگی ظاهری خرمای پیارم

 

خرمایی است بیضی شکل و بلند، با پوست نازک و تقریبا سیاه رنگ است.اندازه خرمای پیارم خدود 5-3 سانتی متر میباشد و بلندتر از سایر انواع خرما است.همچنین  به دلیل رطوبت کمتر از 15% خرمای نیمه خشک به حساب می آید.

بیشتر از 95% از خرمای پیارم در حاجی آباد استان هرمزگان تولید می شود.و درختان نخل این نمونه از خرما به طور معمول در در دامنه کوهستان رشد می کنند. و زمان برداشت محصول نیز شهریور ماه می باشد.

به طور میانگین سالانه ایران در حدود 1 میلیون تن خرما تولید میکند که شامل 400 نوع متنوع خرما می باشد اما در این بین  50 نوع ان نسبت به سایر انواع ان در بازارهای بین المللی شناخته شده تر می باشد و به سراسر دنیا نیز صادر می گردد.

خرمای پیارم یکی از اصلی ترین  نمونه  خرماهایی است که سهم عمده صادرات سالانه خرما را در ایران بعهده دارد. در درجه اول این نوع خرما در بازارهای داخلی بفروش می رسید که با توجه به افزایش تولید این نمونه خرما در سالهای اخیر، توانسته است وارد بازارهای جهانی شده و سهم بسزایی را در صادرات خرما ایفا کند. خرمای پیارم اکنون به واسطه کیفیت بالا و محبوبیت در بین مشتریان به عنوان  محصول ویزه خرمای صادراتی ایران جذب برجسته ترین بازارهای بین المللی شده است. خرما پیارم را میتوان به تنهایی و یا به عنوان آجیل همراه با سایر مغزیجات استفاده نمود. علاوه بر آن خرمای پیارم را میتوان به روشهای متنوعی استفاده کرد برای مثال میتوان از خمیر آن در تهیه سریالها، پودینگ، نان، و کلوچه ، بستنی و شکلات  استفاده کرد. همچننین از ضایعات آن در تهیه حبه ، پودر قند خرما، مربا، ژله، شیره، سیروپ و سرکه  نیز استفاده کرد.

ویژگی ها

 

پوست نازک این خرما به رنگ قهوه‌ای تیره میباشد. با توجه به اینکه گوشت و پوست آن کاملاً به یکدیگر چسبیده‌اند، ظاهری زیبا و مطلوب دارد و فرایند شستشوی آن نیز در زمان مصرف، باید به صورت کامل صورت گیرد.


با توجه به اینکه عمده قند موجود در خرما پیارم از نوع فروکتوز (قند میوه) میباشد، به راحتی و سریعا، در سوخت‌ و ساز بدن استفاده میشود. و کسانی که یک بار این خرما را مصرف کرده‌اند، به خاطر طعم فوق العاده، ظاهر مطلوب و سایر خواص غذایی آن معمولاً مصرف‌کننده دائمی این خرما میشوند.


خرمای پیارم سرشار از مواد قندی، پروتیینی و سایر مواد معدنی بوده و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. به دلیل تحمل زیاد نخل آن در برابر شوری آب و خاک، در سطح وسیعی از باغات حاجی آباد هرمزگان  کشت شده‌ است. روستاهای سرچاهان، تزرج، معدنوئیه، شهدادی، برآفتاب، دهستان پایین و بالا، نیزار، درآگاه، گهکم، گنج، دشت سیدجوذر، جائین و… در شهرستان حاجی آباد، از نقاط عمده تولید خرمای پیارم هستند.

خواص خرما پیارم


خرما پیارم سرشار از مواد قندی، پروتئینی و مواد معدنی است. خرما از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. در ۱۰۰ گرم خرمای پیارم ۱۲۵ کیلو کالری دارد و این در حالی است که در هر ۱۰۰ گرم قند، ۴۰۰ کیلو انرژی موجود است و بدین معنی است که مقدار انرژی ناشی از خوردن خرما از قند ساده بسیار کمتر است، و بسیار کمتر از قند، افراد را دچار چاقی و اضافه وزن می کند.
به عنوان مثال در ۱۰۰ گرم قند و شکر معمولی، ۹۹/۹ درصد خالص آن انرژی زا می شود، در حالی که در ۱۰۰ گرم خرما حدود ۳۰ درصد قند موجود است و بقیه آن، حاوی مواد دیگری است که از جمله این مواد مختلف، پروتئین های گوناگون می باشند. ۱۰۰ گرم خرما حاوی ۱/۵ درصد پروتئین گیاهی از جنس مرغوب می باشد.
در خرما پیارم مقدار قابل توجهی فیبر غذایی موجود است. فیبر موجود در خرما برای سلامت دستگاه گوارش و تغذیه بسیار مناسب است. علاوه بر آن کارتنوئید یا مواد رنگی در خرماست که پیش نیاز ساخت ویتامین A و آنتی اکسیدان محسوب میشود، که جلوی ضایعات و سرطانی شدن سلول ها را میگیرد.
خرما علاوه بر نکات گفته شده، مقدار قابل توجهی فولات یا همان اسیدفولیک به بدن می رساند که برای خون رسانی به بدن لازم است و خانمها هنگام بارداری مجبور می شوند علاوه بر دریافت فولات از طریق غذا، قرص آن را نیز مصرف کنند.
ویتامین C یکی دیگر از مواد مغذی خرماست که این ویتامین برای جلوگیری از بیماری های خطرناک خونریزی دهنده یا همان اسکوربوت لازم، و باید بدن هر فرد در طول روز ۶۰ میلی گرم ویتامین C دریافت کند. تقریبا در هر ۱۰۰ گرم خرما ۱۴ گرم ویتامین سی موجود است.
پتاسیم در این میوه به میزان قابل توجهی وجود دارد که برای جلوگیری از پرفشاری خون و برای کار صحیح عضلات و اعصاب ضروری است. به هم خوردن آن در بدن، بسیار خطرناک است. علاوه بر آن، خرما حاوی میزان قابل توجهی منیزیم است که برای اعصاب و عضلات ضروری است.
یکی از خواص خرمای پیارم ملین بودن آن است. اگر ۶ تا ۷ عدد خرما در ۳ لیوان آب جوش خیس کرده و صبح و شب آن را به صورت گرم بنوشید، خاصیت آن را به وضوح می بینید. خاصیت دیگر خرما پیارم، خنثی کردن اسید معده می باشد.

نظر بدهید