آموزش صادرات به تاجیکستان

آموزش صادرات به تاجیکستان

صادرات به تاجیکستان از کشورهای هدف صادراتی، بسیاری از کشورها از جمله ایران است و میزان واردات از جهان به این کشور حدود 3301 هزار دلار و صادرات ایران درسال 2011 حدود 56 میلیون دلار بوده است.

شرکای صادراتی تاجیکستان کشورهای نروژ، روسیه، ترکیه، آلمان، ایتالیا، چک و نیز شرکای وارداتی این کشور روسیه، چین، ترکیه، قزاقستان و آمریکا هستند.

کالاهای عمده صادراتی که تاجیکستان به جهان صادر می کند شامل آلومینیوم، انرژی برق، میوه، پنبه، روغن گیاهی و منسوجات می باشد و کالاهای عمده جهان برای صادرات به این کشور شامل انرژی برق، فرآورده های نفتی، اکسید آلومینیوم، ماشین آلات، تجهیزات و نیز مواد غذایی می باشد. کشور تاجیکستان عضو WTO ، جامعه شورای مشترک المنافع، صندوق بین المللی پول، سازمان ملل متحد، اکو، یونسکو، کنفرانس اسلامی، بانک توسعه اسلامی، سازمان همکاری های شانگهای و بانک توسعه آسیا می باشد. پایتخت این کشور دوشنبه و شهرهای مهم آن خجند، قرقاق تپه، کولاب، دنغره و خاروق است.

 

صادرات ایران به تاجیکستان

مهمترین کالاهای صادراتی ایران به تاجیکستان از جمله شیرینی، سایر رنگ ها و ورنی ها براساس سایر پلیمرها، انواع پسته خندان، سایر سیمان پورتلند، دتر جنت قالبی پودر، اکسید آلومینیوم غیر از کورندم مصنوعی، صفحه ها و ورق ها از پلیمرها اتیلین، سایر داروها، تخم پرندگان، بیسکوئیت، سایر ورق های شیشه ریختگی یا تخت شده است.

کالاهای که ایران در صادرات به تاجیکستان صادر می کند، متنوع بوده و شامل مواد و مصالح ساختمانی، مواد شیمیایی، الیاف و منسوجات و پوشاک، مواد خوراکی، فرآورده های نفتی و نیز تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و بسیاری کالاهی دیگر می شود. در سال 92، به میزان 248 میلیون دلار کالا از ایران به تاجیکستان صادر شده است و در کل حجم مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در این سال نسبت به سال گذشته با کاهش 5 درصدی مواجه بوده است. کالاهای صادراتی به این کشور از جمله مصالح ساختمانی شامل سیمان، کاشی و سرامیک و آجر از نظر وزنی بیشترین سهم را در این سال دارا بودند و نیز از لحاظ ارزش کالاها مواد خوراکی شامل انواع میوه ها، خشکبار، چای و غیره، محصولات از آهن و فولاد، مصالح ساختمانی و فرآورده های شیمیایی مهمترین اقلام صادراتی ایران به تاجیکستان در سال 91 می باشند. 

استان خراسان رضوی در سالهای گذشته، 87 هزار و 835 تن کالا، معادل 79 میلیون و 768 هزار دلار به کشور تاجیکستان اقلام مورد نیاز صادر کرده و عمده ترین این کالاهای صادراتی به این کشور شامل رنگ، ورنی، پوشش ساختمانی، انواع نان ، شیرینی و بیسکوئیت، کاشی و سرامیک، تخم مرغ، چای سیاه، لوله، چسب، انواع لباس، رب گوجه فرنگی، پودر شیرخشک صنعتی، مصنوعات مواد پلاستیکی، آسفالت و سیمان سفید پرتلند است.

چهارمین هدف صادراتی استان خراسان رضوی بعد ار افغانستان، ترکمنستان و عراق، کشور تاجیکستان است و این استان حدود 800 کیلومتر مرز مشترک با کشورهای افغانستان و ترکمنستان دارد و بیشترین سهم صادرات ایران به کشورهای آسیای میانه از این استان می باشد. صادرات خراسان رضوی امسال نسبت به سال 94، کاهش یافته و دلیل اصلی آن کاهش 47 درصدی صادرات از این استان به تاجیکستان بوده و احتمالاً مشکلات سیاسی باعث این روند شده است، اما با ادامه این روند پیش بینی می شود صادرات در سال 95، کاهش زیادی نسبت به سال گذشته داشته باشد.

 

مشکلات صادرات ایران به تاجیکستان

هزینه های سنگین حمل و نقل زمینی از ایران به تاجیکستان و ایجاد مزاحمت برخی کشورها سبب گران شدن صادرات کالا از ایران به دوشنبه می گردد و سرمایه گذاری ایرانی ها در بخش صنایع و تولید خدمات فنی و مهندسی به این کشور بهتر از صدور کالا است.

فعالیت در بهش خدمات فنی مهندسی از طریق ایران به تاجیکستان به ویژه در زمینه ساخت سد، تونل، جاده، ایجاد نیروگاه های کوچک جایگاه خود را در این کشور دارد، اما متاسفانه فعالان ایرانی به توانمندی خود واقف نشده اند و صادرات خدمات فنی مهندسی جایگاه لازم را ندارد و اگر در این زمینه فعالیت خود را شروع کنند مطمئنا پیشرفت خواهند کرد.

 

نظر بدهید