چه غذاهایی را می توان با خرما درست کرد؟

چه غذاهایی را می توان با خرما درست کرد؟

چه غذاهایی را می توان با خرما درست کرد؟

 

ماه مبارک رمضان ایامی است که مردم روزه دار باید با غذاهای پرکالری، انرژی مورد نیاز برای ساعات میانی روز زا فراهم کنند. در این ماه که با روزهای گرم سال نیز مصادف شده می توان از خرما غذا و دسرهای مقوی، لذیذ و کم حجمی مانند رنگینک، قیساوای و کیک خرما را تهیه کرد.

دسرهایی که هم مانع از احساس سنگینی در معده می شود و هم تا ساعات طولانی نیروی بدن را تأمین می نمایند. با ما همراه باشید تا با دستور تهیه این دسرها و غذاها آشنا شوید:

 

قیساوای خرما

قیساوام خرما دسری آذربایجانی است که می تواند در سه وعده مورد مصرف قرار گیرد. این دسر برای صبحانه و سحری با تخم مرغ همراه است. برای ناهار نیز می توان با برنج آن را مصرف کرد و برای شام نیز با گردوی فروان مخلوط می شود. قیساوای خرما از مواد ساده ای تشکیل دهنده و تهیه آن نیز بسیار آسان است، اما در عوض طعم بی نظیر و لذیذی دارد. 

طرز تهیه این وعده غذایی به صورت زیر می باشد:

 

موارد مورد نیاز:

خرمای بدون هسته 40 عدد

گردو خرد شده 60 گرم

گردو چهار تکه شده 10 عدد

تخم مرغ 2 عدد

کره آب شده 60 گرم

شیر 1 قاشق سوپ خوری

پسته خرد شده 60 گرم

پودر دارچین 1 قاشق سوپ خوری

 

طرز تهیه:

1- ابتدا فر را در دمای 180 درجه به مدت 15 دقیقه گرم نمائید.

2- در داخل هر خرما به جای هسته یک ربع گردو قرار دهید. سپس خرماها را در کنار یکدیگر در یک ظرف نسوز (پیرکس)بچینید. توجه نمائید چینش چند ردیفی خرما بر روی هم هیچ اشکالی ندارد.

3- یک عدد تخم مرغ و شیر را با هم مخلوط نمائید و سس روی خرماها بریزید و فواصل خالی میان خرماها را هم با گردوی خرد شده پر کنید تا سطح یکنواختی حاصل شود.

4- ظرف خرما را به مدت 10 دقیقه در طبقه میانی فر قرار دهید و بعد از آن دوباره از فر بیرون بیاورید.

5- تخم مرغ دوم را ابتدا با چنگال به هم زده و سپس روی خرما بریزید. دوباره ظرف خرما را در فر قرار داده تا 5 دقیقه دیگر با همان درجه پخته شود.

6- بعد از خارج کردن ظرف قیساوای خرما از فر کره دوب شده را روی آب بریزید و با پسته و پودر دارچین آن را تزئین نمائید.

 

رنگینک

 

موارد مورد نیاز:

رطب یا خرما 500 گرم

آرد گندم 2 لیوان معادل 500 گرم

مغز گردو چهار تکه به میزان دلخواه

کره یا روغن 200 گرم

پودر هل نصف قاشق چای خوری

پودر قند یا پودر پسته برای تزئین

دارچین نصف قاشق چای خوری

 

طرز تهیه:

1- کره یا روغن را داخل ماهیتابه بریزید تا گرم شود. سپس آرد گندم را به روغن اضافه نمائید و با قاشق تحت حرارت متوسط دائم هم بزنید تا آرد سرخ گردد. دقت نمائید که حرارت زیاد موجب سوختن آرد و بو گرفتن آن می شود. همچنین آرد سبوس دار طعم و مزه بهتری می دهد.

2- بعد از سرخ شدن آرد، پودر هل و دارچین را به مخلوط آرد و روغن اضافه نمائید. با کمی تفت دادن ماهیتابه را از روی گاز بردارید.

3- در داخل خرماها به جای هسته یک ربع گردو بگذارید و آنرا با فشار دست ببندید، سپس خرماها را در کنار هم در ظرف دیگری قرار دهید.

4- مخلوط آرد و کره (روغن) را روی خرماها بریزید به گونه ای که تمام سطح آنرا بپوشاند.

5- ظرف رنگینک را یک ساعت در یخچال بگذارید تا سفت شود. سپس با هر میزان دلخواه پسته و پودر قند سطح ظرف را تزئین نمائید.

 

کلوچه خرمایی دزفول:

تولید کلوچه تنها به شمال کشور محدود نمی شود. در جنوب ایران و در شهر دزفول کلوچه ای خوشمزه با طعم خرما طبخ می گردد که طرفداران بسیاری دارد. بافت خمیری و تازه به همراه خرما و زیره در میان آن موجب شده تا این کلوچه به یک میان وعده پر انرژی برای روزهای گرم سال به ویژه ماه مبارک رمضان تبدیل شود.

 

موارد مورد نیاز:

مواد لازم برای 22 عدد کلوچه

آرد 1 کیلو

شیر 400 گرم 

آب 100 گرم

نمک 1 قاشق مرباخوری

شکر 1 قاشق غذاخوری

خرمای بدون هسته 400 گرم

مایع خمیر تازه 42 گرم یا پودر مایه خمیر  1 قاشق غذاخوری

روغن مایع به میزان لازم

زیره درسته 3-4 قاشق غذاخوری

پودر زیره 1 قاشق مرباخوری سر پر

پودر دارچین 1 قاشق مرباخوری

 

طرز تهیه:

1- آرد و زیره را با یکدیگر مخلوط نمائید و مقداری روغن مایع نیز به آن اضافه کنید. میزان روغن باید به حدی باشد که آرد تنها مرطوب شده و مخلوط شکلی شبیه خرده نان پیدا کند. این ترکیب بهتر است، 8 ای 9 ساعت استراحت کند.

2- پودر زیره و دارچین را ب همراه یک قاشق کره روی حرارت ملایم قرار داده و کمی گرم نمائید. سپس خرما را به آنها اضافه کنید. بعد از سرد شده از این مخلوط گلوله های کوچکی به اندازه گردو درست کرده و کنار بگذارید.

3- شکر و شیر نیمه گرم شده مخلوط و سپس مایع خمیر را به آنها اضافه می کنیم. بعد از 5 دقیقه این مخلوط را به آرد اضافه کرده و خمیر می کنیم. در صورت نیاز مقدار کمی آب نیز به خمیر می زنیم تا حالتی یکدست و غیر چسبنده پیدا نماید. این خمیر 1 الی 2 ساعت به استراحت نیاز دارد.

4- خمیر حاصل شده را به 20 چانه کوچک تقسیم می کنیم. سپس هر چانه را کمی با دست پهن کرده و یک گلوله خرمایی را در میان آن قرار می دهیم و خمیر را جمع می کنیم بعد از آن خمیر رو روی تخته می گذاریم با فشار دست دوباره آنرا پهن می کنیم. در صورت تمایل می توانید با قلب یا چاقو شکل های مختلفی برای کلوچه در نظر بگیرید. 

5- خمیرها را فاصله ای مناسب از هم در سینی قرار دهید و بنا به سلیقه خود با چنگال سوراخ هایی را بر روی آن ایجاد نمائید. همچنین می توانید با قالب های متنوع شکل های مورد علاقه خود را بر روی کلوچه ها اجرا نمائید.

6- مقداری زرده تخم مرغ را با برس مخصوص به روی کلوچه ها بمالید.

7- فر را به مدت ده دقیقه در دمای 180 درجه سانتی گراد گرم نمائید و سپس سینی را به مدت 15 دقیقه در آن قرار دهید.

8- اگر فر شما مجهز به سیستم پخت گریل است می توانید برای برشته شدن سطح کلوچه ها بعد از خاموش کردن شعله پائین 4 الی 5 دقیقه نیز المنت بالا را روشن نمائید.

 

کیک خرما

میان وعده های تهیه شده از خرما تنها به کلوچه و حلوا خلاصه نمی شود. با خرما حتی می توان کیک نیز تهیه نمود.

 

مواد مورد نیاز:

خرمای خرد شده یک پیمانه

کشمش سه چهارم پیمانه

بکینگ سودا یک قاشق چای خوری

آبجوش یک پیمانه

کره یا روغن مایع دو قاشق غذاخوری

شکر یک پیمانه

تخم مرغ یک عدد

آر یک و یک سوم پیمانه

وانیل یک هشتم قاشق چای خوری

گردوی خرد شده یک سوم پیمانه

 

طرز تهیه:

1- خرمای خرد شده را به همراه کشمش، بکینگ سودا و آب جش مخلوط می کنیم. ظرف حاوی این ترکیب را با پارچه ای پوشانده و کنار می گذاریم.

2- در ظرف دیگری شکر و کره آب شده را با یکدیگر مخلوط می کنیم تا حلتی کرمی پیدا نماید. بعد از آن تخم مرغ و وانیل را نیز به این مخلوط اضافه می کنیم و با قاشق یا همزن آنها را خوب مخلوط می کنیم.

3- آرد را دو بار الک کرده و به مخلوط دوم اضافه می کنیم. به طور همزمان با اضافه کردن آرد با دور کند همزن نیز این ترکیب را مخلوط می کنیم. سپس گردوهای خرد شده را به مایع اضافه می کنیم.

4- حال محتویات ظرف اول (خرما، کشمش و بکینگ سودا) را به آرد خمیر شده افزوده و تا زمانی که مایع یکدست و نرمی حاصل شود به مخلوط کردن ادامه می دهیم.

5- مایع کیک را در قالب مناسب ریخته و در حدود 30 دقیقه در دمای 170 درجه سانتی گراد قرار می دهیم. قالب مناسب برای این کیک ظرف های 20 سانتی میان تهی می باشد.

نظرات کاربران

 • س

  چرا عنوانش رو گذاشتین غذا فقط یکی غذا بود

  سه شنبه 29 فروردین 1402
  • پاسخ مدیر به س

   با تشکر اصلاح میشه

   سه شنبه 10 مرداد 1402

نظر بدهید