میزان مجاز مصرف زعفران چقدر است؟

میزان مجاز مصرف زعفران چقدر است؟

میزان مجاز مصرف زعفران چقدر است؟

 

زعفران یکی از خوشمزه ترین و خوش عطرترین ادویه های موجود است که بهترین های این ادویه در ایران کشت می گردد. گذشته از تمام فواید زعفران باید به مضرات آن نیز توجه کنیم و در زمان استفاده آن را مد نظر قرار دهیم.

 

- مصرف بیش از حد زعفران باعث کاهش فشار خون و رقیق شدن بیش از حد خون می شود.

 

بهترین روش نگهداری زعفران:

زعفران بویژه بعد از آسیاب شدن باید دور از نور و رطوبت و در جام شیشه ای نگهداری شود. زیرا با توجه به این که اسانس (مواد معطر) زعفران قابل تبخیر شدن است در صورت نگهداری مناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزه آن کاسته می شود و مرغوبیت آن از دست می رود.

 

مضرات زعفران که باید بدانید:

مصرف بیش از حد زعفران نیز باعث کاهش فشار خون و رقیق شدن بیش از حد خون می شود که ممکن است عوارضی مانند خونریزی های بینی و یا رحمی رو در بانوان به همراه داشته باشد. مصرف بیش از حد این ماده به دلایلی که گفته شد برای بانوان باردار نیز توصیه نمی شود و ممکن است به سقط جنین در ماه های اول حاملگی منجر شود.

همچنین مصرف بی رویه زعفران باعث استفراغ، کاهش ضربان قلب، خون ریزی از بینی، خون ریزی از پلک ها و لب و موجب سرگیجه، بی حالی، زردی پوست و عوارض خطرناک دیگر می شود که این عواقب حتی می تواند منجر به مرگ شود.

خوردن زیاد زعفران برای کلیه ها مضر می باشد. اشتها را کم می کند و ایجاد سردرد می کند و باعث اختلال حواس می شود.

مصرف زعفران به مقدار زیاد سمی است و باعث استفراغ، خونریزی رحم، اسهال خونی، خون روی از بینی، پلک ها و لب ها، سرگیجه، بی حالی، زردی پوست و تحریکات شدید ماهیچه های صاف و حتی گاهی مرگ نیز می شود.

مصرف بیش از حد آن در دوران قاعدگی، میزان اضطراب را افزایش می دهد.

مصرف زیاد آن باعث تغییر رنگ پوست می شود.

به علت دارا بودن طبیعت گرم ممکن است منجر به اسهال، از دست دادن آب بدن و ترشح خون از طریق ادرار شود. 

 

مصرف زعفران در بارداری:

مصرف زعفران در دوران بحرانی بارداری یعنی سه ماه اول که دوران تشکیل اندام ها است می تواند به جنین صدماتی وارد کند. مصرف زعفران در سه ماه اول حامگی باعث افزایش هورمون پروستاگلاندین در رحم شده و اثر تحریکی مستقیم روی عضلات صاف رحم دارد و در نتیجه احتمال سقط جنین را به همراه دارد اما مصرف متعادل آن بعد از سه ماه اول دوران بارداری مفید است و مادر را برای زایمان آسان آماده می کند. زعفران موجب خاصیت ارتجاعی در نسوج رحم می شود و زایمان را آسانتر می سازد.

 

چقدر مجازیم زعفران مصرف کنیم؟

مصرف 3 گرم زعفران را در ماه برای هر فرد مناسب است و استفاده بیش از 5 گرم زعفران در یک وعده غذایی، عوارضی همچون سرگیجه، کاهش تعداد ضربان قلب و احساس تهوع در پی دارد.

 

زعفران و کاهش وزن:

خیلی از مکمل های کاهش وزن نیز برای رنگ و طعم از زعفران استفاده می کنند. زمانی که چنین رژیم غذایی را دنبال می کنید مراقب باشید، استفاده طولانی مدت از زعفران می تواند خطرناک باشد. زمانی که برای کاهش وزن، مکمل زعفران مصرف می کنید باید مراقب طول دوران مصرف باشید. مراقب باشید که این دوران بیشتر از 6 هفته طول نکشد. به هر حال، توصیه می کنیم دوره مصرف زعفران را تحت نظر متخصص بگذرانید. از کاهش یا افزایش میزان مکمل زعفران بدون اجازه پزشک یا مربی بدنسازی خود پرهیز کنید.

 

نحوه تهیه چای زعفران:

دم کردن زعفران با آماده نمودن چای زعفران به عنوان یک نوشیدنی متفاوت بوده، برای تهیه این چای، مقدار 1.3 قاشق چایخوری زعفران رو در یک قوری آب جوش به همراه مقداری چای سبز بریزید و اجازه دهید تا دم بکشد، سپس همراه نبات یا شکر، یک چای زعفران خوش عطر و طعم نوش جان نمائید.

نظر بدهید