مانیفست چیست؟

مانیفست چیست؟

همان طور که میدایند هر زمینه فعالیت و کسب و کار اصطلاحات کاربردی خود را دارد. در زمینه صادرات کالا نیز مانند تمام کسب و کارها یکی از پرکاربردترین و معروف ترین آنها مانیفست گمرکی است.

مانیفست چیست؟

در معنی لقطی مانیفست را می توان به عنوان اظهارنامه بیان کرد. ولی در بحث صادرات و گمرک مانیفست، فهرست کل بار یا محموله را می گویند. فهرست کل بار، شامل بار حمل شده در یک وسیله واحد می باشد.

فهرست کل بار یا محموله شامل مشخصات تجاری کالا است. این مشخصات شامل شماره سند حمل، فرستنده، گیرنده، تعداد و نوع بسته ها، شرح و مقدار کالا است.

مانیفست در حکم اظهارنامه بار نیز است و بسیاری از کشورها از این سند به عنوان اظهارنامه بار استفاده می کنند. هر محموله تجاری که از طریق مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وارد قلمرو گمرکی می شود، باید برای آن، نسخه ای مانیفست ارائه گردد. این سند دلالت بر آن دارد که کالا از گمرک خانه در یک کشور بارگیری و حمل شده و در طول راه به آن چیزی اضافه یا از آن کسر نشده، این امر به موجب مانیفست نشان داده شده باشد.

در مانیفست مشخصات بارنامه های یک وسیله حمل، بطور اختصار درج شده و لذا هر ردیفی در این فهرست، مربوط به یک بارنامه خاص است. اطلاعات باید اشاره کرد نگارش و یا خواندن مانیفست نیاز به تجربه و شناخت کافی از مشخصات کالا، کشور مبدا، کشور مقصد، مسیر، نوع وسیله حمل و نقل و خیلی عوامل دیگر دارد.

مانیفست یا فهرست کل بار نباید دارای خط خوردگی و اصلاح باشد. به طور کلی مانیفست یا فهرست کل بار، مشخصات کلی کالا (تعداد بسته ها، تعداد نگله ها و ...) را نشان می دهد و تأیید اصلی روی بسته ها است.

در گمرکات اجرایی از روی مانیفست و بارمانه، اطلاعتا مندرج در قبض انبار و ترخیصیه را استخراج می کنند.

با توجه به توضیحات بالا و با توجه به پیچیدگی کار صادرات و تهیه مانیفست، توصیه می شود این کار را به عهده شرکت های باتجربه قرار دهید. مجموعه نگاه سبز با بیش از 20 سال تجربه در زمینه صادرات انواع کالا آمادگی کامل به منظور ارائه انواع خدمات در زمینه صادرات و واردات انواع کالا از کشورهای مختلف را دارد. علاقه مندان به همکاری و یا دریافت مشاوره می توانند با دفتر مرکزی ما تماس گرفته و یا در واتس آپ با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

نظرات کاربران

 • سامان کریمی

  شما خودتون فقط مشاوره میدین برای مانیفست یا انجام هم میدین؟

  یکشنبه 2 اردیبهشت 1403
  • پاسخ مدیر به سامان کریمی

   با تشکر از پیغام شما بله هم مشاوره میدیم و هم اگر نیزا باشه مانیفست رو به طور کامل خودمون براتون تهیه میکنیم، برای دریافت اطلاعات بیش تر با دفتر تماس بگیرین

   یکشنبه 2 اردیبهشت 1403

نظر بدهید