قوانین صادرات زعفران چیست؟

قوانین صادرات زعفران چیست؟

وزارت اقتصاد و امور دارایی برای صادرات زعفران از ماه های پایانی سال گذشته قانون جدیدی وضع کرد که اگر صادر کنندگان می خواهند مالیات صادرات محصولشان در نظر گرفته نشود، باید کد ملی کشاورزی را که از آن زعفران خریده اند را ارائه دهند.

 

قوانین صادرات زعفران

صادرات زعفران در کشور ما قوانین و شرایط خاص دارد. قوانین صادرت زعفران در حال حاضر به شرح ذیل است:

- خرید و بسته بندی زعفران

- دریافت گواهی استاندارد

- دریافت گواهی بهداشت دامی نباتات (حسب مورد)

- ارائه کارت بازرگانی

 

ارائه مجوز صدور زعفران

وزارت اقتصاد و امور دارایی برای صادرات زعفران از ماه های پایانی سال گذشته قانون جدیدی وضع کرد که اگر صادرکنندگان می خواهند مالیات صادرات محصولشان در نظر گرفته نشود، باید کد ملی کشاورزی را که از آن زعفران خریده اند را ارائه بدهند. این قانون باعث شد کشاورزان از ترس اینکه مبادا این کد ملی باعث شود از گرفتن یارانه دولت محروم شوند، زعفران خود را به صادرکنندگان نفروشند و بجای آن محصولشان را به دلالان و واسطه هایی که زعفران را به صورت قاچاق به کشورهای دیگر ارسال می کنند بفروشند و همین روند سبب شد تا سال گذشته با کاهش صادرات زعفران مواجه شویم. عضو شورای ملی زعفران گفت: از مسئولان دولت می خواهیم علت وضع این قانون را که خود مانعی سر راه صادرات زعفران به عنوان یک محصول با ارزش اقتصادی است را برای کشاورزان شرح دهد تا آنها نگرانی نداشته باشند و اگر قرار نیست این کد ملی باعث حذف آنها از دریافت یارانه شود، این مساله را به صورت شفاف اعلام کنند.

 

تشریفات صادراتی قطعی

برای صدور زعفران از کشور قبل از هرچیز تهیه مدارک و اخذ مجوزهایی لازم است. زعفران باید با در دست داشتن این اسناد و مدارک به گمرک محل صدور زعفران مراجعه کنند. 

اسناد لازم برای مراجعه به گمرک:

- کارت بازرگانی صادر کننده زعفران

- معرفی نامه یا وکالتنامه اظهار کننده زعفران به گمرک

- گواهی استاندارد (حسب مورد)

- گواهی قرنطینه دامی و نباتی (حسب مورد درخواست خریداران زعفران)

- گواهی بهداشت (حسب مورد درخواست خریداران زعفران)

- صورت عدل بندی

- مجوز صدور (حسب مورد)

- ثبت محصول در گمرک

 

بعد از خرید و بسته بندی و دریافت گواهی های بهداشتی در مورد زعفران نوبت به ثبت این محصول در گمرک جمهوری اسلامی ایران می رسد. با ارائه اظهارنامه صادرات زعفران می توان محموله درخواستی را بریا صادرات آماده کرد و در اولین فرصت به گمرک همراه با بار زعفران ارسال نمود. پس از بررسی گواهی بهداشت و استاندارد زعفران و همچنین پرداخت هزینه های گمرکی اعلام شده توسط صادر کننده زعفران، محموله مورد نظر پلمپ و آماده ارسال می گردد. لازم به ذکر است که در مورد اظهارنامه صادرات زعفران نیاز به مشخصات کامل صادر کننده زعفران، خریدار زعفران در کشور، مقصد کشور مقصد، کشور مبدا، نوع و کیفیت زعفران ارسالی، قیمت صادر شده به ارز و ... می باشد. بعد از تکمیل اظهارنامه، مدارک ضمیمه آن به قسمت احراز هویت گمرک تسلیم می گردد.

 

احراز هویت:

1- صحت اسناد و مدارک تسلیمی

2- صحت مندرجات از لحاظ نوع و تعرفه زعفران و ارزش اظهار شده با اسناد

3- صلاحیت صادر کننده زعفران

 

ارزیابی

بعد از واریز وجوه متعلقه، اظهارنامه به دایره ارزیابی ارسال و بعد از تعیین ارزیاب زعفران مورد ارزیابی قرار می گیرد. بعد از بازدید محتویات بسته ها و تطبیق آن از لحاظ نوع، تعداد، ارزش و سایر اطلاعات مورد نیاز چنانچه ایرادی مشاهده نشود، اظهارنامه امضا و مهر شده و نسخه ای از اظهارنامه بعنوان پروانه صادراتی به صاحب زعفران تحویل می شود تا نسبت به صدور زعفران اقدام کند.

 

کارت بازرگانی

مبادرت به امر صادرات زعفران بصورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است که توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن صادر و به تائید وزارت بازرگانی می رسد. کارت بازرگانی سندی است که به موجب آن می توان اقدام به صادرات و واردات زعفران نمود و بنام متقاضیان اعم از اشخاصی حقیقی (ایرانی و غیر ایرانی)، اشخاص حقوقی صادر می گردد. صادر کنندگان زعفران و خدمات دارای کارت بازرگانی باشند یا نباشند در طول اجرای برنامه سوم توسعه (بند ب ماده 113) مشمول پرداخت عوارض و مالیات علی الحساب نخواهند بود. کلیه شرکتهای تعاونی کارت بازرگانی خود را صرفاً از اتاقهای تعاون جمهوری اسلامی ایران دریافت می کنند.

خصوص ضرورت کنترل محموله های صادراتی مشمول مقررات اجباری استاندارد در گمرکات:

تاریخ اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد ایران

جعلی نبودن پروانه کاربرد علامت استاندارد (موارد مشکوک از استاندارد استانها استعلام گردد.)

اعلام تاریخ انقضای مصرف، پروانه بهره برداری، علامت استاندارد ایران بر روی زعفران و بسته بندی مناسب.

در صورت نداشتن پروانه کاربرد علامت استاندارد معتبر، ارائه گواهی صادراتی از شرکتهای بازرسی مورد تائید موسسه یا ادارات کل استاندارد استانها ضروری است.

 

مشکلات عمده ی صادرات زعفران

صادرات و تجارت خارجی یکی از مسائل مهم اقتصادی در تمام کشورها می باشد و هر کشوری فارغ از موانع و محدودیت های تعرفه ای و غیر تعرفه ای، برای حداکثر کردن سود تجاری خود به دنبال شناخت مزیت نسبی خود در تولید و صادرات آن کالاها و خدمات می باشد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست، هرچند که ثروت نفتی ما، باعث کم توجهی به امر صادرات غیر نفتی شده است. در این میان محصولات کشاورزی و از جمله زعفران در ایران از مزیت نسبی در تولید و صادرات برخوردار هستند.

 

نظر بدهید