صادرات حلوا ارده

صادرات حلوا ارده

خواص حلوا ارده و فواید مصرف آن

حلوا ارده یکی از بهترین و مفیدترین مواد غذایی به ویژه در وعده صبحانه است که به دلیل میزان کالری بالای موجود در آن برای تامین انرژی و مواد مورد نیاز بدن به ویژه گروه سنی کودکان، سالخوردگان و بیماران بسیار مفید است. مصرف این ماده غذایی مقوی و انرژی زا، بویژه در مناطق سردسیر بعنوان یک منبع غذایی اصلی قابل توجه بوده، در تولید این فرآورده، نسبت هایی از مخلوط شکر-گلوکز، عصاره ریشه چوبک و ارده (ارده، عبارت است از مایع روغنی که از دانه کنجد پوست گیری شده، برشته و آسیاب شده به دست می آید) را به گونه ای با یکدیگر در می آمیزند که فرآورده ای جامد از امولسیون روغن کنجد (به صورت ارده کنجد) در مخلوط شربت قند به دست می آید.

خواص حلوا ارده بسیار شبیه  خواص کنجد است، تأمین انرژی مورد نیاز بدن، افزایش قدرت یادگیری، بهبود عملکرد ذهن، تسکین درد مفاصل، درمان اختلالات کبد و کلیه، کمک به درمان و رفع کم خونی و ... از مهمترین خواص حلوا ارده و فواید مصرف آن می باشد.

 

خواص حلوا ارده (طبیعت و خواص درمانی)

طبع حلوا ارده گرم و خشک می باشد. بعضی از مهمترین خواص درمانی حلوا ارده به شرح زیر می باشد:

- یکی از مهمترین خواص حلوا ارده به دلیل میزان بالای کالری موجود در آن، تامین انرژی مورد نیاز بدن، به ویژه برای کودکان و افراد سالخورده است.

- مصرف حلوا ارده در وعده صبحانه برای کودکان باعث افزایش قدرت یادگیری، حافظه و عملکرد ذهنی آنها می شود.

- مصرف حلوا ارده باعث رفع کم خونی و برطرف کننده کمبود آهن خون است و لذا مصرف آن برای زنان و دختران مفید می باشد.

- از خواص حلوا ارده کمک به تسکین و درمان بیماریهای استخوان و مفاصل است و مصرف آن برای کاهش استخوان درد و درد های شدید مفاصل به ویژه در افراد سرد مزاج بسیار عالی و مفید می باشد.

- به طور کلی استفاده روزانه از حلوا ارده در رژیم غذایی، برای درمان و برطرف کردن بی حسی، کرختی، یبوست، فلج و کاهش فشار خون بالا مفید است.

- از خواص حلوا ارده در طب سنتی باز نمودن گیرها (انسدادهای اعضای مختلف)، خلط ها و جوش ها در افراد سرد مزاج است.

- مصرف حلوا ارده برای بیماران مبتلا به اختلالات کبدی و ناراحتی های کلیه مفید بوده، به درمان بیماری آنها کمک می نماید.

- حلوا ارده سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباعی نظیر امگا3، امگا 6 و امگا 9 است و از این رو در تأمین اسیدهای چرب مورد نیاز بدن موثر بوده، البته به شرطی که به خوبی فرآوری شده باشد و در حرارت مناسب تهیه شده و شرایط نگهداری آنها نیز مناسب باشد.

- رفع خستگی و بازیابی انرژی از دست رفته از دیگر خواص حلوا ارده بوده، افرادی که شیر به مزاج شان سازگار نیست، می توانند از حلوا ارده و سایر فرآوری های تهیه شده با کنجد، برای تأمین کلسیم و روی مورد نیاز بدن به منظور تقویت و استحکام استخوان ها و دندان ها استفاده کنند.

 

ارزش غذایی حلوا ارده:

ماده اصلی تشکیل دهنده حلوا ارده اصل، کنجد است. کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و کلسیم به شمار می رود. حلوا ارده نیز حاوی مواد و ویتامین های موجود در کنجد بوده، حاوی پروتئین، ویتامین های گروه ب، ویتامین آ و د، لیستن و حاوی اسیدهای پرچرب غیر اشباع و اشباع نظیر اسید اولئیک است. ترکیبات حلوا ارده عبارتند از ارده، شکر، عصاره ریشه چوبک، اسید سیتریک، سفیده تخم مرغ و مواد معطر شامل هل، وانیل و ... . شکر و ارده دو ترکیب عمده تشکیل دهنده حلوا ارده هستند و حدود 50 درصد فرمول آن را تشکیل می دهند.

 

مضرات حلوا ارده (موارد احتیاطی و منع مصرف):

1- زیاده روی در مصرف حلوا ارده به دلیل میزان بالای مواد قندی موجود در آن برای بیماران دیابتی مضر بوده و این افراد بایستی در مصرف آن احتیاط کنند.

2- میزان چربی و کالری موجود در حلوا ارده بسیار بالا بوده، لذا مصرف بیش از حد آن موجب چاقی و اضافه وزن می شود، همچنین افراد مبتلا به چربی خون بایستی از مصرف حلوا ارده پرهیز کنند.

3- طبع حلوا ارده گرم بوده و افراط در مصرف آن برای افراد گرم مزاج مناسب نبوده، موجب غلیظ شدن صفرایشان می شود و در بعضی افراد باعث بروز جوش در صورت و بدن آنها می شود.

4- نکته مهم که در مورد مصرف حلوا ارده، توجه به کیفیت آن می باشد. اگر حلوا ارده کاملاً از روغن کنجد تهیه شده باشد، ارزشمند است اما ممکن است برخی کارخانه های سازنده حلواشکری و ارده، روغن های دیگری را با آن مخلوط کنند که این ارزش کنجد و روغن کنجد یا همان ارده را زیر سوال می برد.

نظر بدهید