درمان سرطان کبد با مصرف زعفران

درمان سرطان کبد با مصرف زعفران

درمان سرطان کبد با مصرف زعفران:

کبد حساس ترین عضو داخلی بدن است. سرطان کبد پنجمین سرطان شایع جهان و سومین عامل مرگ در مبتلایان به سرطان به شمار می رود. اصلی ترین عامل خطر در ابتلا به سرطان کبد، عفونت مزمن ناشی از ویروس هپاتیت B و C می باشد. سایر عوامل خطر عبارتند از: مصرف بیش از اندازه آهن، مصرف الکل، کبد چرب،مواجهه با سرطان زاهای محیطی که در دخانیات، مواد آرایشی، بنزین و غذاهای فرآوری شده از جمله فرآورده های شیر و گوشت یافت می شوند.

برای درمان سرطان کبد، داروهای گیاهی زیادی وجود دارد. یکی از این گیاهان که با سرطان کبد مقابله مینماید، مصرف زعفران می باشد. تحقیقات نشان می دهند که زعفران تاثیر قابل توجهی در پیشگیری از سرطان کبد دارد. به این صورت که تقسیم سلولی را مهار کرده و مرگ برنامه ریزی شده سلول (آپوپتوز) را تحریک می کند.

زعفران یک فرآورده گیاهی است که زعفران فواید درمانی بسیاری دارد و به عنوان ادویه برای ایجاد طعم و رنگ به غذاها افزوده می گردد. این گیاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد سرطان و ضد التهاب است و می تواند به عنوان یک ماده ضد سرطان کاربرد گسترده داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهند که مصرف زعفران خطر ایجاد سلول های سرطانی در کبد را مهار نموده، همچنین با مصرف این گیاه کاهش پروتئین هایی که نشانه اولیه وجود سرطان هستند، به وضوح مشاهده می گردد و آغاز روند پیشرفت بیماری به مراتب کندتر می شود.

همچنین دانشمندان دریافتند زیست مولکولی که در این ادویه طلایی پیدا شده برای کبد مفید می باشد. زعفران به علت داشتن کروسین Crocin (زعفران رنگش را از کروسین دارد و این ماده جلوی تکثیر سلول های سرطانی را می گیرد) می تواند از افراد در مقابل شکل کشنده سرطان کبد محافظت نماید. مطالعه ای جدید زیر نظر پروفسور عمر امین Amr Amin در دانشگاه امارات متحده عربی مشخص کرد که زعفران به خاطر وجود کروسین در برابر سرطان هپاتوسلولار (HCC) Hepatocellular Varcinoma (رایج ترین نوع سرطان کبد که بدخیم است) مقاومت ایجاد مینماید.

 

* زیست مولکول Biomolecule مولکولی است که توسط یک ارگانیسم یا سامانه زنده ساخته می گردد و شامل درشت مولکولهایی مثل پروتئین ها، پلی ساکاریدها، لیپیدها و اسیدهای نوکلییک و نیز مولکولهای کوچک مانند اجزای شرکت کننده در سوخت و ساز سلولی اعم از متابولیتهای اولیه و متابولیتهای ثانویه و نیز محصولات ساخته شده طبیعی می باشد.

نظر بدهید