خواص چای زعفران

خواص چای زعفران

خواص چای زعفران

زعفران گیاهی است بومی اروپا و آسیا که اغلب به صورت خشک شده به عنوان ادویه و دم کرده استفاده می گردد. همانطور که همه شما خوب می دانید این ادویه خیلی هم گران می باشد، دلیل آن هم این است که حدود 400 هزار کلاله گیاه زعفران، تنها یک کیلوگرم از این ادویه را در اختیار ما قرار می دهد.

اگرچه زعفران اخیراً به دلیل گران بودن و آگاهی و شناخت مردم از دیگر گیاهان دارویی که علاوه بر این که خواص خوبی دارند و به اندازه زعفران هم گران نیستند، محبوبیت قبلی خود را از دست داده اما به هر حال این گیاه دارای خواص درمانی متعددی است که در ادامه بعضی از آنها را ذکر می کنیم.

 

کاهش درد قاعدگی:

در سال های گذشته، زعفران به عنوان یک محرک برای تحرک قاعدگی در زنانی که  عادت ماهیانه منظمی نداشتند، استفاده می شد. دم کرده گیاه زعفران هم چنین برای کاهش خون ریزی رحم، تسهیل و خونریزی و کاهش درد ناشی از قاعدگی به کار برده می شود.

البته این چای نباید توسط زنان باردار مصرف شود، چرا که در تعدادی از تحقیقات دیده شده است که موجب سقط خود به خودی جنین می شود.

 

ضد افسردگی: چای زعفران برای درمان افسردگی نیز مصرف می شود. گزارش شده است که دریافت مقدار زیادی از دم کرده و یا ادویه ی زعفران موجب احساس شادی و خوشحالی می شود.

 

پیشگیری از سرطان

زعفران حاوی کاروتنوئیدها است و برطبق یافته های علمی، این کاروتنوئیدها ایجاد واکنش های مختلفی در برابر کارسینومای سرطانی، توده های بدخیم سرطانی (سارکوما) و لوکمی در انسان ها می کنند.

 

سلامت قلب:

بر طبق مطالعات انجام شده، گزارش شده است که چای زعفران از تجمع کلسترول در رگ ها جلوگیری می کند و به این ترتیب از بیماری های قلبی جلوگیری می نماید.

 

تسکین دردهای شکمی:

دم کرده ی زعفران برای درهای متوسط تا شدید شکمی و قسمت فوقانی شکم موثر است. همچنین درهای غشای روده ی بزرگ را نیز آرام می کند.

 

کاهش فشار خون

دم کرده زعفران حاوی موادی است که به آن کروسین می گویند که قشار خون را پائین می آورد. به همین دلیل زعفران به پیشگیری از افزایش فشار خون کمک می کند.

 

خلط آور:

دم کرده ی زعفران موجب تحریک استفراغ و سرفه به منظور تسکین درد سینه، گلو و معده می شود.

 

فواید دیگر:

چای زعفران برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند آسم، سرفه، خشکی پوست، حمله عصبی، گاز معده، سوزش سردل، بی خوابی و انزال زودرس مفید است.

از دیگر فواید زعفران این است که موجب رشد موهای پشت سر به صورت موضعی می شود.

 

 

نظر بدهید