تهیه و صادرات فرش دستباف ایرانی

بازدید : 2945   |      

کد محصول : 21

هر ملتی یک کالای نمادین دارد که دنیا آن ملت را با ذکر نام آن کالا بیاد می آورد؛ فرش دستباف نماد ملت ایران در بین اقوام است و جهان ایران را با فرش دستباف آن و فرش دست باف را با ابران می شناسد.

فرش دستباف نماد ملت ایران

هر ملتی یک کالای نمادین دارد که دنیا آن ملت را با ذکر نام آن کالا بیاد می آورد؛ فرش دستباف نماد ملت ایران در بین اقوام است و جهان ایران را با فرش دستباف آن و فرش دست باف را با ابران می شناسد.

کارشناسان فرش سراسر دنیا می گویند، فرش دستباف ایرانی بهترین و زیبا ترین نوع فرش در دنیا است. باستان شناسان و متخصصان اعتقاد دارند تاریخچخ بافت و تولید فرش در ایران به دوران صفویه (1736- 1501 میلادی) برمی گردد. پژوهشگران معتقدند که قرن 16 و 17، آغاز شکوفایی هنر فرشبافی در ایران بوده است.

حدود یک سوم فرش دستباف کل دنیا در ایران بافته می شود و 30 درصد از بازار صادرات فرش دستباف در دنیا، در دست کشور ما است. اگر می خواهید فرش دستباف بخرید یا تصمیم دارید فرش دستباف تان را عوض نمائید، بهتر است قبل از این کار نکته هایی را که برای خرید یک فرش دستباف خوب لازم است، بدانید.

 

ویژگی های یک فرش دستباف خوب:

 

1- یک فرش دستباف ایرانی در 3 قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می شود که لچک تزنج بیش از همه طرفدار دارد و اکثر فرش هایی که در خانه های ایرانیان می بینید، طرح ترنج است که حاشیه هایی پهن در اطراف و طرح های بیضی و دایره ای در میانه دارد و این طرح در فرش های دستباف، از معماری دوره اشکانیان الهام گیری شده است.

 

2- فرش دستباف علاوه بر ارزش هنری والاتری که نسبت به فرش ماشینی دارد، ویژگی های برتر دیگری هم دارا است. به طور کلی یک فرش دستباف، از دور و نزدیک جلوه خوبی دارد و درخشنده است.

 

3- از ویژگی های یک فرض دستباف این است که در فرش دستباف، چند سانتیمتر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پائین وجود دارد که در واقع این یکی از مشخصات فرش دستباف می باشد و عیب به شمار نمی آید، اما در صورتی که در قالیچه های کوچک به چشم می آید. با تا کردن فرش دستباف از قسمت میانی می توانید از تقارن آن اطمینان حاصل نمائید.

 

4- تقارن رنگ از دیگر ویژگی های یک فرش دستباف می باشد که باید به آن توجه کرد. هنگام خرید فرش دستباف به تقارن رنگ در قسمت های متقارن توجه نمائید و حتماً در نور طبیعی آنرا بررسی کنید، این نکته را در نظر بگیرید که رنگ فرش دستباف در جهت خواب آن تیره تر به نظر می رسد. حواستان باشد که اشکال و هندسه طرح جایی ناتمام نمانده باشد.

 

صادرات فرش دستباف

 

5- از دیگر ویژگی های یک فرش دستباف که می توان به آن اشاره نمود این است که پرز فرش دستباف باید درخشان و انعطاف پذیر باشد. اگر قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش دستباف اختلاف داشته باشد، نشانه این است که با رنگ های جوهری فرش را رنگ کرده اند و ممکن است که رنگ بدهد. یک فرش دستباف با پرز خشن سخت تر تمیز می گردد.

 

6- فرش دستباف تنها کف پوشی است که بر اثر پا خوردن، نور و شست و شو زیبایی های آن مضاعف گردیده و هیچ گاه چشم نوازی خود را از دست نمی دهد که این یکی از ویژگی های فرش دستباف می باشد. بالاخص اگر که فرش دستباف با استفاده از مواد رنگزای طبیعی رنگ شده باشد. فرش دستباف هرچه بیشتر پا بخورد و هرچه بیشتر بماند، ارزش مالی و هنری اش بیشتر می گردد.

 

7- یکی از ویژگی های یک فرش دستباف این است که در تابستان سرد و در زمستان گرم می باشد، اما فرش ماشینی به خاطر مواد پلاستیکی اش این ویژگی را ندارد.

 

8- مسأله دیگر در مورد رنگ فرش دستباف است. برای اینکه خیالتان راحت شود که یک فرش دستباف مرغوبی خواهید خرید، قبل از پرداخت وجه به فروشنده با یک دستمال نمدار روی قسمتی از فرش دستباف بکشید، اگر رنگ فرش دستباف مصنوعی باشد فرش به دستمال رنگ می دهد.

 

9- از ویژگی های یک فرش دستباف این است که در بافت آن از الیاف طبیعی استفاده گردیده است. یقین داشته باشید که چون مواد تشکیل دهنده فرش دستباف از طبیعت گرفته شده و به هیچ وجه از الیاف مصنوعی استفاده نمی شود، به تأمین سلامت جسمانی شما کمک خواهد کرد. باید گفت برخی الیاف مصنوعی برای بیماری هایی مثل آسم خطرناک اند، حساسیت برانگیز بوده و برای کودکان نیز زیان آورند. اما الیاف طبیعی در فرش دستباف هیچگونه حساسیتی وجود نمی آورند.

 

10- طرح ها و رنگ های متنوع فرش دستباف آرامش روحی و روانی شما را تأمین و موجبات لذت بردن در زندگی را برای شما فراهم می کند که این خود از ویژگی های یک فرش دستباف می باشد. شما می توانید از میان هزاران طرح و نقشه رایج در فرش دستباف ایرانی و با رنگبندی های بسیار متنوع آنچه را که باب طبع شما است و از دیدن آن لذت می برید را انتخاب کنید.

 

11- با توجه به استفاده از پشم و ابریشم و پنبه به عنوان مواد اولیه در قالی دستباف هیچگاه شاهد تولید الکتریسیته ساکن از فرش دستباف نخواهید بود، که این از ویژگی های یک فرش دستباف می باشد و مزیتی است که نسبت به بسیاری از کف پوش های دیگر ملموس و قابل توجه می باشد.

 

12- از دیگر ویژگی های یک فرش دستباف عمر و ماندگاری آن است. فرش دستی نسبت به همه کف پوش های دیگر از عمر چند برابری برخوردار بوده و قابلیت بسیار بالایی برای پاکیزگی و تنظیف دارد.

 

* جهت خرید و صادرات انواع فرش دستباف ایرانی با ما همراه شوید...

تلفن: 09332990102