ترکیبات شیمیایی خرما را بشناسیم

ترکیبات شیمیایی خرما را بشناسیم

ترکیبات شیمیایی خرما و خرما خشک

 

خرما یک میوه گرمسیری و بسیار لذیذ است که در بخش های جنوبی ایران به وفور کشت می شود. میوه خرما دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی است که در این مقاله قصد داریم در مورد این ترکیبات در خرما و انواع خرما خشک صحبت کنیم. در واقع یکی از ترکیبات اصلی در خرما و رطب، وجود قند در این میوه گرمسیری است.

در حالت کلی خرما ترکیبی از ساکاروز، گلوکز، آب، پکتین به همراه مواد آلبومینوئیدی است. از نظر درصد ترکیبات ذکر شده در خرما و رطب، بیشترین مقدار مربوط به گلوکز است که 50 درصد از ترکیب شیمیایی در خرما را تشکیل می دهد. 25 درصد این ترکیب نیز در خرما از ساکاروز تشکیل شده است و سایر مواد و ترکیبات نیز مجموعا 25 درصد از خرما را شامل می شوند. البته علاوه بر مواد ذکر شده در خرما و رطب برخی از املاح معدنی و ویتامین هایی همچون ویتامین E، ویتامین B، ویتامین C و ویتامین A نیز وجود دارند. این ترکیب شیمیایی خرما است که موجب کالری بالای این میوه شده است.

در واقع وجود این ترکیبات شیمیایی در رطب باعث شده تا این میوه، انرژی معادل با 163 کالری داشته باشد. به طور کلی در هر صد گرم از خرما، 9 گرم پروتئین به همراه سه گرم چربی، به مقدار 38 گرم گلوسید و انرژی ذکر شده وجود دارد. علاوه بر این مقدار کمی نیز فسفر، آهن، کلسیم و ویتامین C نیز در صد گرم خرما تازه موجود است.

خرما خشک در مقایسه با خرما تازه از انرژی کمتری برخوردار است. انرژی این خرما، 300 کالری است و پروتئین و چربی آن نیز به ترتیب برابر با 2 و 6 گرم می باشد. گوگرد، فسفر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، آهن و نیاسین از دیگر ترکیبات خرما خشک هستند. مقدار کم سدیم نیز در این نوع خرما وجود دارد.

 

نظر بدهید