بهترین زعفران ایران در کجا کشت می شود؟

بهترین زعفران ایران در کجا کشت می شود؟

بهترین زعفران ایران در کجا کشت می شود؟

 

زعفران گیاهی است از تیره زنبقیان که دارای خواص دارویی است و از آن برای خوش طعم و رنگ کردن غذاها در ایران مصرف می گردد.

این گیاه در شهرهای مختلف ایران تولید می شود و یکی از محصولات صادراتی کشور است. زعفران در ابتدا ویژه استان خراسان رضوی و استان خراسان جنوبی بود، اما بعدها در دیگر جاهای ایران نیز کشت شد. اگر بخواهیم بهترین جای ایران برای زعفران را بشناسیم، باید در بین شهرهای استان خراسان جستجو کنیم؛ چون مرغوب ترین نوع زعفران از ابتدا مربوط به این منطقه بوده است. این منطقه سابقه بسیار زیادی در کشت زعفران دارد و برند زعفران به نام یکی از شهرها رقم خورده است.

سابقه کشت زعفران در ایران به عهد باستان می رسد. سپس از ایران به یونان و روم نیز برده شد. در دوره پارت ها زعفران ایران به روم صادر می شد و بعدها در دوره مغول زعفران ایران به چین صادر شد و چین نیز از جمله مشتریان زعفران در ایران شد. گفته شده در دوره ساسانیان زعفران در قم نیز رایج شد. در دوره اسلامی زعفران به کشورهای عربی نیز برده شد و کشورهای اطراف مدیترانه نیز با طریقه کشت آن آشنا شدند.

در ابتدا ایران به عنوان تنها صادر کننده زعفران دنیا بود، اما در سال های اخیر کشورهای دیگری نیز وارد تجارت زعفران شدند. در عصر جدید اسپانیا به عنوان رقیبی برای ایران مطرح و یکی از صادرکنندگان زعفران محسوب می شود. امارات نیز بدون کشت زعفران به یکی از صادرکنندگان زعفران تبدیل شده است. علاوه بر این بسیاری از کشورها مانند افغانستان، هند و ... در زمینه تجارت زعفران فعال شده اند.

 

قاین پایتخت و برند طلای سرخ

اگر بخواهیم در مورد کشت زعفران در ایران سخن بگوییم، اولین جایی که در ذهن تداعی می شود، خراسان است. استان خراسان در زمینه کشت زعفران در ایران همواره پیشگام بوده است. کشت زعفران در شهرهای مختلف استان خراسان رضوی از جمله تربیت حیدریه، تربت جام، تایباد، باخزر، نیشابور، بجستان رایج است و این استان مقام اول کشت زعفران را به خود اختصاص داده است. در استان خراسان جنوبی نیز شهرستان های قاینات، بشرویه، فردوس و بیرجند را می توان نام برد. استان خراسان جنوبی بعد از استان خراسان رضوی دومین مقام در کشت زعفران ایران را دارد. از لحاظ کیفیت زعفران استان خراسان جنوبی اول است، اما در زمینه کمیت دومین منطقه بعد از خراسان رضوی محسوب می شود. بعد از استان خراسان می توان به استان های کرمان، فارس، لرستان و ... اشاره نمود که به تازگی در زمینه کشت زعفران فعال شده اند.

از حدود 230 تن زعفرانی که هز ساله در جهان تولید می گردد، حدود 170 تن آن مربوط به خراسان است. از بین تمامی شهرهایی که در استان خراسان رضوی و استان خرسان جنوبی به کشت زعفران مشغول هستند،

 

 

 

نظر بدهید