بسته بندی و صادرات پسته

بازدید : 3272   |      

کد محصول : 34

پسته

با فواید درمانی و ارزش غذایی پسته آشنا شوید؛

 

مصرف پسته می تواند مزایای زیادی برای سلامت بدن داشته باشد. بعضی از این مزایا شامل داشتن قلبی سالم، کنترل وزن، محافظت در برابر بیماری دیابت و پرفشاری خون و بهبود گوارش است. ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها و پروتئین هایی که در پسته یافت می شود برای سلامت بدن بسیار مفید است. پسته یکی از قدیمی ترین آجیل هایی است که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید پسته بومی آسیاست و بیشتر در ایران و عراق رشد پیدا می کند. شواهد باستانی نشان می دهد که ارتباط پسته و انسان ها به 6000 سال قبل از میلاد بر می گردد. این ماده بیشتر در ایران، عراق و سوریه کشت می شد و بعدها به رم نیز رسید. 

امروزه علاوه بر ایران، عراق و سوریه، کشورهای دیگر نیز به کاشت آن اقدام می کنند. پسته متعلق به خانواده anacardaceae است. پسته معمولاً یک آجیل فصلی محسوب نمی شود و در همه مواقع سال در دسترس افراد قرار دارد. این ماده را امروزه می توان به اشکال مختلف خریداری نمود. پوسته ای که بر روی آجیل ها قرار دارد معمولاً در برابر آسیب های فیزیکی و موارد مختلف از آجیل محافظت می کند. از سوی دیگر، پسته شور و شیرین شده ممکن است انتخاب خوبی برای سلامتی شما نباشد، زیرا سرشار از سدیم و قند است. ایده آل ترین روش این است که پسته به صورت طبیعی مصرف شود و تا حد امکان از مصرف پسته فرآوری شده خودداری گردد.

این آجیل خوشمزه مزایای زیادی برای سلامت انسان ها داردو این ماده یکی از معدود آجیل هایی است که مواد مغذی فراوانی در خود دارد. پسته حاوی مواد مغذی همچون کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، فیبر غذایی، فسفر، پتاسیم، تیامین، ویتامین B6، بتا کاروتن، لوتئین، زگزانتین، کلسیم، آهن، منیزیم، روی، مس، منگنز، ویتامین C، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، ویتامین A، ویتامین E، ویتامین K است. تمامی این مواد مغذی باعث شده اند پسته یک ماده عالی برای سلامت انسان باشد.

 

9 خاصیت پسته خام

پسته یکی از غنی ترین مغزهای خوراکی است که دارای خواص شگفت انگیزی است در ادامه با بعضی از خواص پسته آشنا شوید:

 

پسته و سلامت قلب:

یکی از بزرگترین مزیتی که پسته برای سلامتی دارد این است که می تواند سلامت قلب را تضمین نماید. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف منظم پسته می تواند سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد. آنتی اکسیدان ها، فیتواسترول ها و اسیدهای چرب غیر اسباع (تک غیر اشباع و چند غیر اشباعی) برای بهبود سلامت قلب مفیدند.

 

پسته برای کنترل وزن:

پسته انتخاب برتر برای افرادی می باشد که در حال رژیم گرفتن برای کاهش وزت خود هستند. شواهد نشان می دهد که پسته به خاطر کالری اندک، پروتئین بالا، اسید چرب اشباع اندک و اسید چرب غیر اشباع بالا برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بسیار مفید است.

 

سلامت چشم با پسته:

پسته حاوی آنتی اکسیدان کاروتنوئیدی مانند لوتئین و زیگزانتین است. این آنتی اکسیدان ها به کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به سن کمک می کند. برای اینکه بتوانید لوتئین و زیگزانتین بیشتری دریافت کنید بهتر است پسته را به همراه سبزیجات مصرف کنید.

 

پسته خشکی پوست را کمتر می کند:

پسته به کاهش خشکی پوست کمک فراوانی می کند. اسیدهای چرب موجود در آن نقش مهمی در این امر بازی می کنند. همچنین چربی به عنوان یک مانع خوب عمل می کند.

 

پسته منبع غنی فیبر:

یکی از مزایای دیگر پسته برای سلامتی این است که منبع خوبی از فیبر غذایی محسوب می شود. همین امر به بهبود گوارش کمک خواهد کرد. یک وعده یک اونسی یا 30 گرمی از پسته حاوی 3 گرم فیبر غذایی خواهد بود. همین مقدار به بهبود سیستم گوارش کمک می کند.

 

خواص پسته برای بهبود قوای جنسی:

براساس مطالعات انجام شده، پسته تاثیر خوبی بر روی قوای جنسی مردان دارد. این مطالعات نشان می دهد مردانی که روزانه حدود 100 گرم پسته مصرف می کنند، عملکرد بهتری در رابطه جنسی خواهند داشت. این موضوع با سونوگرافی جریان خون در آلت تناسلی مردان تائید شده است.

 

خاصیت آنتی اکسیدانی پسته:

حتی پوسته ای که بر روی پسته وجود دارد حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از آنتی اکسیدان هاست. تحقیقات مختلف نشان می دهد که می توان این آنتی اکسیدان ها را استخراج کرده و به سایر مواد غذایی افزود. همانطور که می دانید آنتی اکسیدان ها قادرند رادیکال های آزاد موجود در بدن را خنثی کنند. رادیکال های آزاد شرایطی همچون سرطان و بیماری قلبی را ایجاد می کنند.

 

پسته برای مراقبت در برابر دیابت:

یکی دیگر از مزایای پسته برای سلامتی، عملکرد آن در کنترل دیابت است. در افرادی که از دیابت رنج می برند، قند پیوند نامناسبی با پروتئین برقرار می کند و آن را غیر قابل استفاده می سازد. آنتی اکسیدان هایی که در پسته وجود دارد به کاهش این فرآیند کمک می کند. به همین خاطر مصرف آن در کنترل دیابت مفید است.

 

جذب آهن بیشتر با مصرف پسته:

پسته سطح مس بالایی دارد و همین امر به جذب آهن از مواد غذایی کمک می کند. به همین خاطر است که مصرف پسته در مبارزه با شرایطی همچون کم خونی مفید خواهد بود.